Lata 1980 - 1989

Rok 1980 Orkiestra rozpoczęła koncertem kolęd i pastorałek w starozamojskim kościele. W pierwszym półroczu wykonała łącznie 70 koncertów. Odwiedziła m.in. Świdnik, Lublin, Witków, Biedrusko, Podkowę Leśną i Zaborów. Uczestniczyła w uroczystościach związanych z obchodami 400-lecia Zamościa.
W dniach od 9 do 11 maja, od 7 do 10 czerwca i od 14 do 18 czerwca Orkiestra koncertowała w Poznaniu dla ponad
40 000 słuchaczy. Potem odwiedziła Barlinek, Gorzów Wielkopolski, Międzyrzecz, Przytoczną, Myślibórz, Dębno i Kostrzyń nad Odrą.

W lipcu, po długoletnich staraniach, Orkiestra otrzymała własną siedzibę w zabytkowej Nowej Bramie Lwowskiej w Zamościu.
Druga połowa roku to koncerty głównie na terenie województwa zamojskiego.  Łącznie wykonano ich 105 dla ponad 100 000 osób.

W roku 1981 Orkiestra obchodziła jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Styczniowych koncertów kolęd i pastorałek wysłuchało łącznie 20 000 osób.

Pod koniec stycznia i prawie cały luty Orkiestra koncertowała w Warszawie gdzie nagrała dwie płyty. 9 lutego odbyły się dwa koncerty w Filharmonii Narodowej.

W marcu ponownie koncertowała w Warszawie a następnie w Filharmonii Łódzkiej i Muzeum Historii Miasta Łodzi.

W maju i czerwcu odbyły się koncerty w wielu miastach i zakładach pracy Lubelszczyzny oraz w Krakowie na rynku głównym i bulwarach nad Wisłę.

W drugim półroczu Orkiestra odwiedziła m.in. Busko Zdrój, Pińczów, Włoszczową, Jędrzejów, Przeworsk, Sanok i Przemyśl, Nową Słupię, Radom i Nowy Sącz gdzie wykonała 5 koncertów.

13 i 14 października wykonała 4 koncerty we Wrocławiu. Potem koncertowała w Lublinie, Świdniku, Chełmie i Tarnobrzegu.
Łącznie w 1881 roku Orkiestra wykonała 85 koncertów dla ponad 81 000 Słuchaczy.

W następnym roku wykonano 129 koncertów dla ponad 124 tysięcy słuchaczy.
Koncerty odbyły się głównie w jednostkach wojskowych na terenie kraju. Orkiestra odwiedziła Zegrze, Białobrzegi, Komorowo, Wesołą koło Warszawy, Dęblin, Chełm, Lublin, Hrubieszów, Modlin, Mińsk Mazowiecki, Szeroki Bór, Bemowo Pilskie, Bielsko Białą.

Z orkiestrą występowali znani i lubiani artyści między innymi: Marta Gorgoń, Emilia Krakowska, Bernard Ładysz, Jerzy Michotek, Bogdan Paprocki, Wojciech Siemion, Bogna Sokorska, Jarema Stępowski, Franciszek Trzeciak.

Koncerty odbywały się też w kościołach na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej oraz w zakładach pracy na terenie kraju.

Na trasie koncertów znalazły się Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Sanok, Józefów nad Wisłą, Kraśnik, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Bolesławiec, Zgorzelec, Podkowa Leśna, Ostrołęka, Biała Podlaska, Olsztyn, Suwałki, Olecko, Hajnówka, Bielsk Podlaski, Koleńsk, Żywiec, Oświęcim, Łękowica i Warszawa. 37 koncertów dla ponad 26 000 słuchaczy wykonano na wsi.

W grudniu Orkiestra odwiedziła Dobre, Łochów, Adamów, Stoczek Łukowski, Wolę Życką, Węgrów, Sokołów Podlaski, Ciechanów, Raciąż, Kosów Lacki, Łuków, Żelechów, a następnie: Jarocin, Sandomierz, Jędrzejów, Szczekociny, Lelów, Częstochowę i Jarosław.

W 1983 roku łącznie wykonano 190 koncertów dla ponad 399 000 słuchaczy.  Do połowy stycznia Orkiestra koncertowała głównie na Zamojszczyźnie.

Od 15 do 25 stycznia przebywała w  województwie kaliskim. Odwiedziła między innymi Borowiec, Korytnicę koło Ligoty, Petryki, Przygodę, Chynową koło Ostrowa Wielkopolskiego, Sieraszewice, Czastory, Wieruszów, Ostrzeszów, Ostrów Wielkopolski, Odolanów, Pleszew, Kotlin, Kamień, Jarocin i Krotoszyn.

Następnie koncertowała w wielu miastach i wsiach województwa lubelskiego.

Wyjeżdżała też z koncertami do Warszawy, Siedlec, Białej Podlaskiej i Bielsko Białej.

Od 27 do 29 czerwca koncertowała w Nowym Sączu, Krynicy, Jordanowie i Piwnicznej.

W lipcu odwiedziła Oświęcim, Dęblin, Lublin, Powsin i Warszawę.

4 września uczestniczyła w ogólnopolskich uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze.
Jesienią Orkiestra koncertowała też w województwie pilskim. Na trasie znalazły się między innymi Wyrzyk, Piła, Łobżenica, Kruszew, Wyszyny, Gołańcza, Wągrowiec, Człopa, Złotów, Stara Wiśniewka, Zakrzewo, Lipka, Białośliwie, Rataje i Wronki.

Rok 1984 jest dla orkiestry bardzo dobry. Wykonano 240 koncertów dla ponad stu tysięcy słuchaczy.

W styczniu 43 koncerty na terenie województw tarnobrzeskiego i zamojskiego.

W lutym Orkiestra koncertowała w województwie gorzowskim m.in. w Smogórach, Krześnicy, Kamieniu Małym, Czarnowie i Gorzowie Wielkopolskim.

W marcu w Wołominie, Warszawie, Pułtusku, Płońsku, Działdowie, Wyszkowie i Pruszkowie.

W kwietniu odwiedziła Lublin, Włoszczową, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Rudkę, Suchedniów, Skarżysko Kamienną, Jędrzejów, Kazimierzę Wielką , Michów, Końskie, Starachowice i Olkusz.

Cały maj Orkiestra przebywała na Śląsku gdzie w 14 miejscowościach wykonała łącznie 37 koncertów dla ponad 12 000 słuchaczy. (Jeden z koncertów odbyła się w Filharmonii Katowickiej) .

Na początku czerwca kończyła przerwaną trasę po województwie katowickim dając tym razem 5 koncertów
a następnie udała się do Poznania gdzie wykonała 11 koncertów dla ponad 16 000 słuchaczy. (Koncertowano na starym rynku, w parku Kasprzaka i w hali  widowiskowo-sportowej „Arena”).

25 i 26 czerwca Orkiestra wykonała dwa koncerty w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie .

Od 30 sierpnia do 9 września uczestniczyła w Światowym Festiwalu Muzyki i Folkloru w Hagenau i Angres we Francji gdzie wykonała 12 koncertów dla ponad 45 000 słuchaczy.

17 września uczestniczyła w uroczystościach podniesienia bandery na statku „Ziemia Zamojska” w Szczecinie.

Od 7 listopada do 2 grudnia Orkiestra przebywała za oceanem gdzie wykonała 7 koncertów w Kanadzie m.in. w Montrealu, Ottawie, Hamilton i Toronto oraz 19 koncertów w 15 miastach Ameryki Północnej. (Chicago, Colument City, Cleveland, Buffalo, Bridgeport, New Britain, Holyoke, Worcester, Binghampton, Reading, Wilkes-Barre, Filadelfia, Passaic, Newark, Nowy Jork). Reakcje odbiorców i przyjęcie Namysłowiaków było podobne jak przed 60-cioma laty.

Od stycznia do maja 1985 roku Orkiestra koncertowała głownie w województwie zamojskim i lubelskim. Wykonywano w tym czasie wiele koncertów operowych i operetkowych z udziałem primadonny operetki warszawskiej Barbary Soyty i solistów orkiestry.

17 czerwca w studiu radiowym w Lublinie została nagrana kolejna płyta długogrająca zatytułowana „Ziemio Zamojska”.

Pod koniec czerwca Orkiestra gościła z koncertami w Szczecinie, Starogardzie Szczecińskim i Policach.

W lipcu koncertowała w Lublinie, Puławach, Włodawie, Okunince, Chełmie i Radymnie.

31 sierpnia odszedł Adam Kowalczyk – Dyrektor naczelny i artystyczny orkiestry.

Zastąpił go, przyjęty w lipcu, drugi dyrygent Wojciech Sander.

Od 1 września na prośbę członków orkiestry powrócił Dyrektor Józef Przytuła.

W październiku Orkiestra wykonała jeszcze dwa koncerty w Łucku na Ukrainie dla ok. 1 500 słuchaczy. (głównie dla Polaków tam zamieszkujących). Łącznie wykonano 109 koncertów, których wysłuchało ponad 32 000 osób.

Od początku 1986 roku rozpoczęto przygotowania do obchodów jubileuszu 105-lecia istnienia Orkiestry.
Do końca kwietnia koncertowano głównie w województwie zamojskim.

Od maja do lipca Orkiestra odwiedziła wiele miast i miasteczek w województwach: łomżyńskim, opolskim i częstochowskim.

W październiku koncertowała w  Przemyślu, Kraśniku, Frampolu i Zakrzewie.

W listopadzie i grudniu we Włodawie, w Rykach, Dęblinie, Zawichoście i Sobieszynie.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się 4 listopada. Uroczystości poprzedziła Msza Święta w starozamojskim kościele a  następnie w izbie pamięci w Starym Zamościu dokonano odsłonięcia popiersia Karola Namysłowskiego, wieczorem z udziałem wielu gości odbył się galowy koncert jubileuszowy.

Orkiestra koncertował też w Przemyślu, Kraśniku, Frampolu, Zakrzowie, Dęblinie, Zawichoście, Sobieszynie i Rykach.
Łącznie w roku jubileuszowym wykonała 136 koncertów dla ponad 50 000 słuchaczy.

Rok 1987 rozpoczęły koncerty kolęd i pastorałek w województwach: tarnobrzeskim i lubelskim.

W lutym Orkiestra gościła na zachodnich terenach kraju gdzie koncertowała  m.in. w Żarach, Żaganiu, Nowogrodzie Bobrzańskim, Gubinie, Krośnie Odrzańskim, Iławie Żagańskiej
i Gozdnicy.

W marcu odwiedziła m in. Nisko, Starachowice, Głogów.

W kwietniu koncertowała w Chełmie, Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Sieradzu i Drzewicy.

Maj to koncerty w Ostrowcu Świętokrzyskim, Kielcach, Urzędowie, Łosicach, Mogielnicy i Radzyniu Podlaskim.

9 czerwca muzyką i śpiewem Orkiestra witała Ojca Świętego Jana Pawła II podczas jego wizyty w Katedrze lubelskiej, tego samego dnia prezentowała utwory religijne przed i podczas głównych uroczystości związanych z pobytem Papieża w Lublinie.

 W drugiej połowie roku Namysłowiacy odwiedzili Kraków
(koncerty na Błoniach Krakowskich), Tarnobrzeg, Białą Podlaską, Sokołów Podlaski, Węgrów, Warszawę, Garwolin, Łańcut, Nałęczów, Łęczną, Dęblin i Cieszanów.

 Łącznie Orkiestra wykonała 151 koncertów dla ponad 719 770 słuchaczy

W styczniu 1988 Orkiestra przebywała ponownie na ziemiach zachodnich.  Odwiedziła m in. Chocianów, Polkowice, Kożuchów, Szczawno Zdrój, Bolesławiec, Żary, Gozdnicy, Wołów i Wińsko.

Potem koncertowała głównie na terenie województwa zamojskiego i w województwach ościennych. Na trasie znalazły się m.in.: Łęczna, Lubycza Królewska, Bychawa, Polichna, Opole Lubelskie, Chełm, Krasnystaw, Parczew, Lublin, Nałęczów, Poniatowa, Dwikozy, Ożarów, Lubartów, Jarosław, Sanok, Krosno, Nowa Sól, Ćmielów, Przeworsk, Radymno, Świdnik, Dęblin, Ostrołęka, Łomża, Biała Podlaska, Jarosław, Nisko, Przecław, Mielec, Sandomierz, Stalowa Wola.

Łącznie wykonano 153 koncerty dla ponad 75 000 słuchaczy.

W roku 989 Namysłowiacy koncertowali głównie w woj. zamojskim oraz w województwach ościennych.

Od 8 do 11 czerwca Orkiestra koncertowała na Ukrainie gdzie wykonano 5 koncertów dla ponad 6 500 słuchaczy w Łucku, pobliskich Majakach i w Kijowie.

Od 19 do 23 października przebywała RFN, w ramach partnerskiej współpracy Zamościa i Schwäbisch Hall , gdzie wykonała dwa koncerty dla ponad 1 000 osób. Niemiecka publiczność entuzjastycznie przyjęła polską muzyki narodowej co wrażono 15 minutowymi brawami domagając się kolejnych bisów. W 1989 roku wykonano łącznie 151 koncertów dla ok. 77 000 słuchaczy.

Skip to content